ماموگرافی برای بانوان ضروری است:

سرطان پستان نوعی از سرطان است که عملکرد تقسیم سلولی در سلول‌های پستان را دچار اختلال می‌کند. سلول‌های سرطانی پستان در شخصی که مبتلا شده، بدون کنترل و بیش از حدی که لازم است تکثیر می‌شوند. این نوع از سرطان؛ انواع مختلفی دارد. این بیماری در بعضی افراد، بدون علامت ظاهر می‌شود و گاهی نیز علائم مختلفی دارد که در افراد مختلف متفاوت است.
توده‌هایی که در پستان به‌وجود می‌آیند، لزوماً سرطانی نیستند. گاهی این توده‌ها کیست‌هایی کوچک پر از مایع هستند و در بیشتر موارد به دلایل دیگری غیر از سرطان ایجاد می‌شوند.
علامت‌های زیر لزوماً به معنی این نیست که به این بیماری مبتلا شده‌ایم، اما با دیدن این علائم کلی، می‌توانیم به این بیماری شک کرده و به پزشک مراجعه کنیم. این علائم عبارتند از: ایجاد برجستگی یا اجزای توده مانند در پستان یا حفره‌ی زیر بغل، تورمِ بخشی از پستان یا ضخیم شدن پوست آن، پرتقالی شدن پوست پستان، درد نوک پستان یا کشیده شدن نوک پستان به سمت داخل، قرمز یا پوست پوست شدن نوک پستان، ترشح هر نوع ماده‌ای غیر از شیر از نوک پستان (مثل خون) و هرگونه تغییر در شکل پستان یا احساس درد.

از 8 الی 15 بهمن 1400 هفته «مبارزه با سرطان» نامگذاری شده است. امروزه با پیشرفت علوم تصویربرداری های پزشکی ثابت شده که ماموگرافی در تشخیص زودهنگام سرطان های پستان برای شروع درمان، بسیار مؤثر است.

 

کارشناس مرکز غربالگری سرطان واقع در بیمارستان امام رضا (علیه السلام) سیرجان گفت: این مرکز با متراژ 600 متر مربع از اردیبهشت ماه 1400 آغاز به کار نموده و ماهانه به حدود 70 مراجعه کننده خدمات می دهد.

فرحناز نقوی با اشاره به اهمیت تشخیص زود هنگام سرطان سینه در جلوگیری از پیشرفت بیماری و مرگ و میر بانوان افزود :بانوان 54- 40 ساله به صورت سالانه و بانوان 55 ساله و بالاتر نیز به صورت سالیانه و یا هر دو سال یکبار حتماً باید ماموگرفی را انجام دهند. همچنین خانم های زیر40 سال اگر مشکوک به ضایعه پستان بوده در صورتی که سابقه فامیلی ابتلا به سرطان سینه ندارند ترجیحاً ابتدا سونوگرافی و در صورت لزوم ماموگرافی را انجام دهند

وی ادامه داد: خانم هایی که سابقه ابتلای فامیلی دارند بایستی 10 سال زودتر از سن ابتلای فامیل درجه یک خود، ماموگرافی را شروع کنند. به عنوان مثال فردی که مادر یا خواهرش در 38 سالگی مبتلا شده است بایستی از 28 سالگی ماموگرافی سالانه را انجام دهد و تأخیر در این مهم به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

گفتنی است مرکز غربالگری سرطان در شیفت صبح ها فعال بوده و با تمامی بیمه ها قرار داد دارد. انجام ماموگرافی در بانوانی که باردار هستند؛ آمادگی های خاصی لازم دارد که هنگام اخذ نوبت، به ایشان اطلاع رسانی می شود. همچنین ماموگرافی توسط دکتر حسن نصرا... پور متخصص رادیولوژی انجام می شود و در صورت تشخیص ناهنجاری، دکتر فاطمه عرب نژاد متخصص رادیوتراپی نیز نتیجه را بررسی کرده و درمان متناسب را شروع می کند.

تصاویر خبری

اینفوگرافیک و عکس‌نوشت

تب دنگی چیست هفته بسیج گرامی باد سکته مغزی را جدی بگیرید روز جهانی سکته مغزی روز ملی کودک گرامی باد

کیوسک مطبوعات

تقویم تاریخ

سامانه ها

Template Design:Dima Group